Turkish English

derya uyan telefon 0212 939 22 40 derya uyan telefon 0543 224 92 52

Vajina Estetiği

Vajina Estetiği

Vajina estetiği, gebelik, doğum, yaşlanma, aşırı kilo gibi çeşitli sebeplerle vajina bölgesinde estetik ve fonksiyonel nitelikte deformasyonlar meydana geldiği durumlar olabilir. Bu sebeplerden dolayı vajinalarının estetik görüntüsünden memnun olmazlar ve cinsel ilişkide çeşitli sorunlar yaşarlar.

Vajina estetiği işlemi hem estetik görünümü düzeltmeye hem de cinsel hazzı arttırmaya yöneliktir. Vajina kaslarının gevşemesi de cinsel ilişki sırasında sorun haline gelebilir. Vajinal estetik ameliyatları her yıl yaklaşık %30 oranlarında artmaktadır.

Vajina estetiği ameliyatlar nelerdir?

Genital bölgeye yapılacak estetik dokunuşlar bölümlere ayrılarak gerçekleştirilir. Bunlar şu şekilde gruplandırılabilir:

  • Labioplasti (İç dudak estetiği): Labia mimoraların yani küçük dudakların küçültülmesi operasyonudur. En sık yapılan operasyondur. Labioplasti ameliyatının en önemli nedeni büyük labiumların görüntüsünün verdiği rahatsızlıktır.
  • Labiomajoraplasti: Labia majoraların küçültülmesi operasyonudur. Çoğunlukla büyüklük şikayeti nedeniyle ameliyat istenir.
  • Vajinoplasti (Vajina Daraltma): Vajina girişinin daraltılıp iç kısımların sıkılaştırılması işlemidir.
  • Monsplasti: mons pubisdeki şişkinliğin ortadan kaldırılmasıdır. Mons pubis üzerindeki yağ dokusu fazlalığı rahatsızlık verecek büyüklükte olabilir.
  • Perineoplasti: Doğum sırasında yırtılma nedeniyle perineum yapısı ile birlikte kas dokusu bozulur. Oluşan bozukluğun ve açılan epizyonun durumuna göre perineum yeniden şekillendirilir.
  • Klitoris Derisi (Prepium) Küçültülmesi: Klitoris derisi yani prepium kalın ve katlantılı olabilir. Genellikle labioplasti ile birlikte yapılır.
  • G Noktası Büyütülmesi: G noktası (Grafenberg noktası) büyütülmesi G noktasına hyolüronik asit enjeksiyonu ile yapılır ve vajinal duyarlılıkta artış olur.
  • Q Noktası Enjeksiyonu: Q noktası enjeksiyonu klitoris ve vajen duvarına kan akımını arttırarak cinsel duyarlılığı arttırmak için yapılır.
  • Kızlık Zarı Dikimi: Daha önce herhangi bir sebeple bozulan kızlık zarının ilişkiye girince kanaması için yapılan bir işlemdir.

Genital estetik ameliyatlarının riskleri var mıdır?

Her ameliyatın kendine göre riskleri ve zorlukları bulunmaktadır. Genital estetik operasyonları başka ameliyatlara kıyasla çok zor ve riskli operasyonlar değildir. Önemli olan genital estetik operasyonunu yapacak uzman doktorun bu konudaki deneyimi ve tecrübesidir.

Vajina estetik ameliyatının riskinin ne kadar olduğu hangi operasyonun yapılacağına göre değişmektedir.

vajina estetiği

Vajina estetiği ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Hangi operasyonun yapıldığı ve uygulanan dikiş tekniğine göre değişmektedir. Genelde iz yok denecek kadar azdır.

Vajinoplasti ameliyatın dikişleri iç kısımda olduğu için iz kalmamaktadır. Labiomajoraplasti ameliyatında ise doku kalın olduğu için fazla doku çıkarılması sonrası deri altı boşluk oluşabilir. Uzman doktorun tecrübesiyle bu iz gizlenebilir.

Vajina estetiği ameliyatı sonrasında kanama olur mu?

Vajina estetiği ameliyatından sonra birkaç gün sızı şeklinde beklenen kanamalar olabilir. Bu durum sizi rahatsız etmeyecek düzeydedir. Ameliyat sonrası uygulayacağınız buz kompresyonu ile kanama, sızlama ve ödem en hafif düzeyde atlatılır.

derya uyan instagram