derya uyan telefon 0212 939 22 40 derya uyan telefon 0543 224 92 52

Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti dış genital bölgede vajinanın girişinde dışarıda büyük daha iç kısımda küçük dudaklar adı verilen labia majora ve labio minoraya uygulanan estetik operasyonlardır.

Labioplasti ne demek ?

Labium Latincede dudak anlamına gelir. Plasti, bilindiği gibi estetik operasyonlara verilen isimdir. Labioplasti ise genital bölge dudak estetiğinin tıbbi adıdır. Labioplasti simetrisi bozulmuş, sarkmalar olmuş iç dudakların anatomik plana uygun olacak şekilde düzeltilmesi, kusurların düzeltilmesi işlemidir.

İç dudak estetiği nedir?

İç dudak, kadın genital bölgesinde büyük (dış) dudakların hemen iç tarafında bulunan klitorisin her iki yanından aşağı doğru uzanan vajina ve üretra’yı çevreleyen dokuya verilen isimdir. İç dudak yapı olarak her kadında farklılık göstersede küçük dudakların aşırı büyük aşırı kıvrımlı olması estetik anlamda kadının hayatını olumsuz etkilemektedir.

labioplasti nedir

İç dudak sarkması nelere yol açabilir?

Zamanla iç dudaklar yerçekimi etkisi ve iç çamaşırın sürtünmesi ile iç çamaşırı veya mayodan görünecek şekilde büyüyebilir. Operasyon kadına sadece cinsel olarak değil aynı zamanda büyüyen dudak kıvrımları arasına giren akıntı ve salgılardan dolayı enfeksiyona yol açabileceği için hijyenik olarakta çok önemlidir.

Dış dudak estetiği

Dış dudak estetiği, dış genital alanda üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklara yapılan estetik operasyonlardır. Çoğu zaman doğuştan dış dudakların ciddi büyüklüğü ve rahatsızlık vermesidir. Bu durum yine cinselliği ve hijyeni olumsuz etkiler. Büyük dudakların asimetrisi de önemli bir estetik sorun olabilir. Büyük dudak yanı dış dudaklara yapılacak cerrahi girişimler yaklaşık 20-30 dk da biter ve yine lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Lazer ile bu operasyonun yapılmasının en önemli avantajı kanama ve iyileşme sürecinin cerrahi yöntemlere göre daha kısa olmasıdır.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Labioplasti operasyonu için farklı cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birisi klasik cerrahi ameliyat, diğeri ise lazer estetik operasyonudur. Hangi hastada hangi yöntemin uygun olduğu hastanın mevcut dokusunun durumuna, yaşına, hastanın taleplerine ve cerrahın deneyimine bağlı olarak değişebilmektedir.

Klasik cerrahi yöntemde lokal veya genel anestezi uygulanarak dudaklara şekil verilir. Lazer ile labioplastinin avantajı kanamanın olmayışı ve gerekmedikçe dikiş materyali kullanılmamasıdır. Klasik operasyonlar sonrası dikiş materyalinin sonradan alınması gerekmemektedir. Lazer ile labioplasti de lokal anesteziler gibi yüzeyel anestetik maddeler de kullanılabilir. Hemen hemen çoğu zaman genel anestezi gereksinimi olmamaktadır. Lazer ile labioplasti klinik koşullarında yapılıp kadın günlük hayatına işlem sonrası devam edebilir. İyileşme klasik yöntemlere oranla daha hızlı olmaktadır. Lazer yönteminde kanama, şişme , morarma ve ağrı şikayetlerini en aza indirilmiştir. Evlenmemiş genç kızlarada kızlık zarına zarar vermeden klinik şartlarında uygulanabilecek bir yöntemdir.

 

derya uyan facebook