Turkish English

derya uyan telefon 0543 224 92 52

Kızlık zarı dikimi Bodrum

Kızlık zarı dikimi Bodrum

Kızlık zarı dikimi Bodrum vajina girişini kapatan ince bir mukozal yapıya sahiptir. Vajinanın 1,5-2 cm içerisinde bulunmaktadır. Kızlık zarının tıbbi adı hymen olarak bilinir. Hymen eski yunan mitolojisinde evlilik tanrısı hymenaiostan gelmektedir. Kızlık zarının tespit edilen tek görevi vajinal girişi kapatarak ergenlik çağına kadar vücudu genital enfeksiyondan korumaktır. Pek çok toplumda bekaretin simgesi olarak görülmektedir.

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı, diğer bir adıyla hymen vajenin 1,5-2 cm içerisinde yer almaktadır. Kızlık zarında adet kanının dışarı çıkmasını sağlayacak büyüklükte bir deliği mevcuttur. Deliğin büyüklüğü kişiden kişiye değişmektedir. Delik küçük ya da esnek yapıda olabilir. Perdeyi andıran bir görüntüsü vardır adet kanaması için ortası deliktir. Kızlık zarın orta deliği kapalı ise adet kanı dışarı çıkamayacağı ve vajinada ağrıya sebebiyet vereceği için cerrahi operasyon ile deliğin açılması gerekebilir.

Kızlık zarı nerededir?

Kızlık zarı genital bölgede vajinanın girişinin 1,5-2 cm içerisindedir. labia minora yani küçük dudakların arasından gözlemlemek mümkündür.

Kızlık zarı çeşitleri

kızlık zarı dikimi istanbul

Kızlık zarının ortasındaki deliğin şekline göre değişiklik göstermektedir. Ortasındaki deliğin şekline göre kızlık zarı çeşitleri şu şekildedir:

 • Anüler kızlık zarı: Zarın ortasında bulunan delik yuvarlak şeklindedir. Halk arasında esnek zar diye bilinir. Elastik bir yapıda olduğu için kanama az olabilir, bazı kişilerde ise kanama hiç olmayabilir. Görülme sıklığı %60 dan fazladır.
 • Septalı kızlık zarı: Kızlık zarının orta kısmında boşluğu ikiye bölen, zara ait ara bir doku parçasıdır. Kalın bir yapıya sahip olduğu için ilişki ağrılı olabilmektedir. Görülme sıklığı %2-5 arasındadır.
 • Kresentrik kızlık zarı: Zarın şekli yarım ay görünümü gibidir. İlişki ağrılı olabilmektedir. Cerrahi operasyon gerekebilir.
 • Kribriform kızlık zarı: Ortada tek bir delik yerine çok sayıda minik delikçikler vardır. Bu yapıdan dolayı ilişkiye hiçbir şekilde girilemeyeceği için cerrahi operasyonla zarın çıkarılması gerekebilir.
 • Dentiküler kızlık zarı: Nadir görülen bu kızlık zarında boşluğa bakan bölüm testere gibi tırtıklıdır.
 • Fimbrial kızlık zarı: Kızlık zarının orta deliğinin aşırı girintili çıkıntılı olması durumudur. Nadiren ilişki sırasında zorlanma olabilir. Zarın damarsal yapıya sahip olması durumunda ise ilişki sırasında ağrı ve aşırı kanama yaşanabilir.
 • Labial kızlık zarı: Orta deliğin neredeyse tamamen kapalı olması durumudur. İlişkiye girmek pek mümkün değildir ya da zorlanarak ilişkiye girilir. Ağrı şikayeti devam ederse zara müdahale etmek gerekebilir.
 • İmperfore kızlık zarı: Bu tip kızlık zarında kızlık zarı anatomik olarak gelişmemiş veya ortasındaki boşluk yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. Adet görmeye başlayan genç kızlarımızda kan dışarı akmadığı için birikir ve aşırı ağrı yapabilir. Böyle bir durumda cerrahi operasyonla zar çıkarılıp biriken kan boşaltılır.

Kızlık zarı geride ne demektir?

Kızlık zarı genellikle genital bölgenin 1,5-2 cm içerisinde yer almasına rağmen bazı kadınlarda özellikle kilolularda kızlık zarı 3-4 cm içeride olabilmektedir. Zarın bu şekilde olmasına geride kızlık zarı denir.

Kızlık zarı gözle görülebilir mi?

Kişinin kendi kızlık zarını ayna ile görebilmesi mümkün değildir. Genital bölge konusunda anatomik bilgiye sahip olmak, kızlık zarının mukozal yapısını doğru pozisyonda bakarak tespit edebilmek bilgi ve tecrübe gerektirir.

Gözle görebilmek için sırt üstü pozisyonda bacaklar yukarı kaldırılmış vaziyette muayene edilir. Küçük dudaklar aralanarak hastanın ıkınması ile birlikte zar görülür ve yapısı tespit edilir.

Kızlık zarı içine kaç cm girilirse bozulur?

Kızlık zarının ne kadar içeride olduğu soru genç kızlarımızın merak ettiği sorular arasında gelmektedir. Kızlık zarı vajinanı girişinden 1,5-2 cm içeride bulunmaktadır. Bazen kilolu kadınlarımızda 2-3 cm içeride de olabilmektedir.

Kızlık zarının penis ya da herhangi bir cisimle bozulup bozulmayacağı kızlık zarının yapısına bağlıdır. Örnek olarak anüler kızlık zarı için vajina girişinden 1,5-2 cm içerisine giriş olduğunda kızlık zarı bozulur.

Kızlık zarı herkeste var mıdır?

Kızlık zarı, her kadında mutlaka vardır. Mukozal bir yapıya sahip olup vajina girişinde bulunmaktadır. Sanki yok gibi görünse bile ince bir yapıda her kadında mutlaka vardır. Ortasında delik olmayabilir bu tarz durumlarda zarda ufak bir kesik ile açıklık oluşturulur ve yırtılıp kanaması beklenir.

Kızlık zarı dikimi ile ilgili en sık başvuru nedenleri

 • Yakında düğünüm var ve acaba kızlık zarımın yapısı nasıl? Ya kanama olmazsa?
 • Yeni evlendik, ilk gecede kan gelmedi? Daha önce kimseyle ilişkim de olmadı? Kanamam neden olmadı?
 • İlişkiye girdik ama kanama olmadı acaba ilişkiyi tam olarak mı yapamadık yoksa kızlık zarımın yapısından dolayı kanama olmadı mı?
 • Sadece sürtünme yoluyla birlikte olduktan sonra, tuvalete gittiğimde çamaşırımda kan gördüm, kızlık zarım bozulmuş mudur?
 • Mastürbasyon yaparken yanlışlıkla parmağım içeri girdi. Acaba kızlık zarım bozuldu mu?
 • 11 yaşında bisiklete bindiğim sırada vajina bölgemde ağrı hissettim ve sonrasında çamaşırımda kan damlası gördüm. Acaba kızlık zarım bozulmuş mudur?
 • Çamaşırı hiç çıkarmadan ilişkiye girdim ve iki saat sonra lekelenme oldu, acaba kızlık zarım bozuldu mu?

Kızlık zarı dikimi çeşitleri

Kızlık zarı dikimi tercihe göre kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimi olarak iki şekilde yapılabilir.

Geçici kızlık zarı dikimi halk arasında aciliyet olarak görüldüğünde genelde düğüne kısa bir süre kala (2-6 gün) yapılabilir. Bir kaç gün içerisinde cinsel ilişki olacak bu yöntem tercih edilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi (flep yöntemi) kısa bir süre içerisinde cinsel ilişki düşünmeyenlerin tercihidir. Eğer kızlık zarı kalıntısı yoksa flep yöntemi tercih edilir. Bu yöntemde vajinadan parça alınarak zarın kalıcılığını sağlayacak şekilde cerrahi operasyon ile yeniden oluşturulur. Lokal veya genel anestezi yöntemi tercih edilir ve işlem yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında pansuman gerekmez. Operasyondan sonra ağrı olmaz sadece bölgede gerginlik hissi olabilir normaldir.

Kızlık zarı dikimi sonrası kızlık zarı %100 kanar mı?

Kızlık zarı dikimi tecrübeli uzman kadın doğum doktoru tarafından yapıldı ise ilişki sonrası %100 kanama olur.

Kızlık zarı kanaması ne renktir?

Kızlık zarı kanadığında kanın rengi hafif açık kırmızı, pembe renkte olmaktadır.

Kızlık zarı yırtılması nasıl olur?

Kızlık zarı dikimi’nin bütünlüğü, vajina içine penis, parmak veya yabancı cisim sokulmasıyla bozulabilir. Bu aşamada, kızlık zarı dikimi fiyatı, birden fazla yerden yırtılıp kanamaya neden olabilir. Eğer cinsel birlikteliğe devam edilirse kızlık zarının yapısının bozulduğu yerlerden kanamalar devam edebilir. Kişiler arası kızlık zarı yapısındaki farklılıklar nedeniyle bazen kızlık zarından hiç kanama olmayabilir. Kızlık zarının çeşidi, damarsal yapısı, kalınlığı, elastikiyeti, veya ilk cinsel birlikteliğin şekli bu kanama miktarını etkiler.

Kızlık zarı, cinsel ilişki sırasında, vajina içerisine cisim sokulmasında, mastrübasyon sırasında veya düşme çarpma sonucunda yırtılabilir. Bazen doğum sırasında bile yırtıldığı görülmüştür. Yırtılması kişiden kişiye zarı yapısına göre değişiklik göstermektedir. Penis çok sertleşmediği durumlarda da kızlık zarı yırtılmayabilir.
Kızlık zarı yırtılıp oluşan kanama kısa süre içinde durur ve bir daha kanama olmaz.
Normal ilişkilerde kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Esnek yapıda ise delik büyüyebileceği için penis içeri girse bile yırtılma olmaz.

Kızlık zarı dikimi sonrası ilişkiye girilen kişi tarafından dikildiği anlaşılabilir mi?

Kızlık zarı dikimi sonrası ilişkiye girilen kişinin anlaması imkansızdır. Sadece kadın doğum uzmanı veya adli tıp uzmanı tarafından tespit edilebilir.

İlk cinsel ilişki sonrası kanama ne zaman durur?

İlk cinsel ilişki sonrası kanama bazen 2-3 dakika içinde en geç yarım saat içinde durur. Ancak bazen kanama çok fazla ise veya 1-2 günden fazla sürüyorsa mutlaka uzman kadın doğum doktoruna başvurmak gerekir.

Kızlık zarı muayenesi Bodrum

Kızlık zarı muayenesi Bodrum, herhangi bir olay sonrası kızlık zarının bozulup bozulmadığını ortaya çıkarmak için yapılan testtir. Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarı testi, hymen muayenesi bir diğer adıyla bekaret testi olarakta bilinmektedir. Kızlık zarı muayenesi için başvuran hastalar çoğu zaman kaygı içinde olabilmektedir. Toplumumuzda bekaretin simgesi olarak kabul edildiği ve ilk gecede mutlaka kanaması gerektiği baskısı yüzünden kadının bozulmadığını kanıtlaması psikolojik olarak yük oluşturmaktadır.
Kızlık zarı muayenesinde hasta jinekolojik masaya yatırılır ve küçük dudaklar aralanarak kızlık zarı gözlenir. Kızlık zarı derinde ise görebilmek için kadının ıkınması istenir. Muayene sırasında ağrı veya acı hissedilmez.

Kızlık zarı muayenesini kim yapar?

Kızlık zarı muayenesini kişi aynada bakarak ya da el yordamı ile göremez, kadın doğum doktoru tarafından muayene edilmeden tespit edilemez. Kişi kendisi kontrol ederken yanlışlıkla yırtılmamış olan kızlık zarına zarar da verebilir. Bu yüzden kızlık zarı muayenesi mutlaka kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Kızlık zarı muayenesini yapan doktorun tecrübeli . Kişiden kişiye değişen kızlık zarı türleri de bu muayene sonrasında rahat bir şekilde görülebilmektedir. Özellikle septalı hymen (ara bölmeli kızlık zarı) yapısına sahip bayanların eşleri ile cinsel ilişkiye girmelerinde de sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Kızlık zarının muayenesi mutlaka tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılmalıdır.

Kızlık zarı dikimi kimlere yapılabilir?

Kızlık zarı dikimi 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara yapılabilir. Kızlık zarı dikimi için evli ya da bekar olmak sorun teşkil etmez. Daha önceki kürtaj veya doğum yapmış kişilere de kızlık zarı dikimi uygulanabilir. Son dönemlerde yoğun bir ilgi gören vajina estetiği bile kızlık zarı dikimi uygulanabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi kimlere yapılmaz?

Yasal yaş sınırı olan 18 yaşın altındaki kişilere yapılamaz. Eğer ki genital bölgede enfeksiyon mevcut ise kızlık zarı dikimi iyileşme sürecinden sonrasına ertelenir. Uygun tedavi sonrası enfeksiyonun iyileşme neticesinde kızlık zarı dikimi gerçekleştirilebilir. Eğer ki kan sulandırıcı ilaç kullanıldıysa kızlık zarı dikimi ilacın bırakıldıktan itibaren vücuttan atıldığı ileri bir tarihe ertelenir.

Kızlık zarı dikimi fiyatı 2024

Kızlık zarı dikimi fiyatı Bodrum, uygulanan tedavi ve kullanılan ürünlere göre farklılık göstermektedir.. Kızlık zarı dikimi yapan doktorların ücreti dikim sonrasında kesin kanama garantisine göre değişmektedir. Muayene sonrası zarın yırtılma şekli ve vajinanın genişliğine göre kızlık zarı dikimi Bodrum fiyatı belirlenir.

Kızlık zarı dikimi ne kadar?

Kızlık zarı dikim, zarın yapısı, genişliği ve uygulanan anestezi yöntemine göre fiyat belirlenir. Kızlık zarı dikimini yapacak olan doktorun bilgi ve tecrübesi, uygun klinik ortamı önemlidir. Kliniğin hijyen kurallarına uygun steril ortamda ihtiyaç duyulabilecek tüm cerrahi teknik donanıma sahip olunması da büyük önem teşkil etmektedir.

Kızlık zarı dikimi sonrası hastalarımızın neredeyse toplumsal baskıdan kurtularak psikolojilerinin düzeldiğini ve yeniden hayata başladıklarını söylemektedir.

Kızlık zarı dikimi aslında sadece cerrahi bir işlem değil aynı zamanda kaygı yaşayan kişilere psikolojik terapi sağladığını söylemek yanlış olmaz.

Kızlık zarı bozulmadan gebe kalınabilir mi?

Çok karşılaştığımız bir durum olmasada cinsel ilişkide penis vajinadan içeri girmeden spermin vajinal bölgeye temas etmesi durumunda gebe kalınabilmektedir.

Kızlık zarı tamiri ne kadar sürer?

Kızlık zarı tamirinde eğer geçici kızlık zarı istenmişse 10 dakikada, kalıcı kızlık zarı dikimi isteniyorsa işlem en fazla 30 dakika sürmektedir. Muayene ve hazırlık aşamalarını da göz önüne aldığımızda toplamda 1 saatlik sürede tüm işlemler bitmiş olur. Dikim sırasında dikişlerin erime özelliği olmasından dolayı sonrasında dikiş aldırma gibi bir işlem yoktur.

Kızlık zarı tamiri nasıl yapılır?

Kızlık zarı tamiri kızlık zarı yırtıldıktan sonra uygulanabilir. Toplumlarda baskılar sebebiyle kızlık zarı halen psikolojik öneme sahiptir. Bu sebepten dolayı mutlaka hymenoplasti konusunda tecrübeli kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Kızlık zarı bozulduktan sonra kendiliğinden iyileşebilir mi?

İlişki sonrası kızlık zarı bozulduktan sonra kendiliğinden ya da ilaçla (krem vs.) iyileşmesi mümkün değildir.

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj işlemi yapılabilir mi?

Eğer hastanın kızlık zarı elastik yapıya sahipse ve aletler vajinadan içeri girerken kızlık zarı engel olmuyorsa tecrübeli bir kadın doğum uzmanları tarafından kızlık zarı bozulmadan kürtaj işlemi yapılabilir.

Kızlık zarının sosyolojik etkisi

Kızlık zarı çoğu toplumda kadında bekareti ve saflığı temsil etmektedir. Cinsel ilişkinin evlenme öncesinde yasak olduğu yerlerde bekaretin önemi oldukça fazladır. Cinsel ilişki sonrasında pişmanlık duyulması, ilişkiye zorla girilmesi, taciz ve tecavüz vakalarından sonra bu olaydan kurtulmak, ölüm tehdidinden korunmak veya aileye temiz çıkmak görüşünden dolayı kızlık zarının dikimi planlanmaktadır.

Araştırmalara göre ilk cinsel ilişki yaşayan kadınların neredeyse %44 ‘ünde kızlık zarı kanaması görülmemektedir.

derya uyan instagram