derya uyan telefon 0212 939 22 40 derya uyan telefon 0543 224 92 52

Kızlık Zarı İstanbul

Kızlık Zarı İstanbul

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi ülkemizde sık yapılan bir işlem olup çok kısa süren bir işlemdir. İşlem lokal anestezi ile poliklinik şartlarında yapılabilir ancak işlem sırasında ağrı ve işlemin rahatsızlığı nedeniyle anestezi altında da uygulanır.

Kızlık zarı dikimi uzun süreli veya kısa süreli onarım şeklinde olabilir. Cinsel ilişkiyi bir hafta ile on gün içinde planlayan hastalarda kısa süreli onarım yapılırken daha uzun süreli bekaret planı olan hastalarda flep yöntemi, mikrocerrahi ile primer onarım gibi daha komplike onarımlar da yapılabilir.

kızlık zarı dikimi istanbul

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi bir jinekolog veya adli tıp hekimi tarafından jinekolojik muayene pozisyonunda yapılır. İşlem çok kısa süren ve ağrısız bir işlemdir. Vulva dudaklarının iki yana açılmasıyla herhangi bir alet kullanmadan gözle yapılır. Bu muayenede dikkat edilen nokta kızlık zarının bütünlüğü ile birlikte normal yapıda olup olmadığı, bir kızarıklık veya şişlik varlığı ve kanama olmasıdır.

Kızlık Zarının Yapısı

Kızlık zarı yapısı itibarıyla vajen girişinden 1.5cm içeride bulunmaktadır. Diğer adı ise hymendir. Bu ince perdenin ortası adet kanamasının akması için açık ve deliktir ve vajina girişini tamamen kapatmaz. Bu deliğin şekli ve yapısı kızlık zarının tiplendirilmesinde kullanılır. Kızlık zarının yapısı, yeri her kadında farklıdır. Kızlık zarının yapısına ve şekline göre ilk ilişki sonrası kanama miktarı da değişebilir.

Kızlık zarı yırtılması, kanaması nasıl olur?

Kızlık zarı bir organ değildir ve herhangi bir fonksiyonu yoktur. Bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar mikropların yukarı çıkmasını, yabancı cisim sokulmasını engeller. Kızlık zarı ilişki sırasında, sert bir cismin üstüne oturduğunuzda, vajene cerrahi müdahalelerde, uzun süre yapılan mastürbasyonda yırtılabilir. Buradaki kanama kızlık zarının vajinaya yapıştığı duvardan ya da kızlık zarının kendisinden gelebilir. İlişki sırasında kızlık zarıyla birlikte vajinanın girişinde bulunan forşet denilen yapıdan da kanama olabilir.

İlk cinsel ilişkide kızlık zarı patlar mı?

Kızlık zarı ilişki sırasında yırtılma sonucu kanar. Bu yırtılmayı genellikle ilişkide bulunan kişi hissetmez. İlk ilişki sonrası kızlık zarı kanamayabilir; çünkü kadınların %10-15’inde bu yapı esnektir, ilk ilişki veya sonrakilerde kanama olmayabilir.

İlk cinsel ilişki sonrası ne kadar kanama olur?

İlk cinsel ilişki sonrası kanama miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak genellikle kanama miktarı az olur ve ilişki sonrası uzun süre devam etmez. Kanama lekelenme şeklinde olabilir. Nadiren ilişki sonrası pıhtı şeklinde kanama görülür. Pıhtılaşma problemi görülen hastalıkları olan kişilerde kanama daha uzun süre devam eder.

İlk cinsel ilişki sonrası kanama ne zaman durur?

Genellikle ilk cinsel ilişkiden sonra aktif kanama devam etmez. İlişki sonrasında lekelenme şeklinde devam edebilir ancak başka bir yırtılma ve hasar olmadıysa kızlık zarı kanaması genellikle aynı gün içinde durur.

Kızlık Zarı Dikim Fiyatı İstanbul

Kızlık zarı onarımı (hymenoplasti) birkaç farklı yöntemle uygulanabilir ve yapılan işleme göre maliyeti değişir. Günübirlik bir operasyon olduğu için diğer jinekolojik operasyonlara göre daha az maliyetli olan bir işlemdir. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi sterilizasyonun önemi bu işlemde de son derece fazladır ve iyi bir merkezde operasyonun yapılması işlem sonrası olası sorunların en aza indirilmesini sağlayacaktır.

Cinsel birliktelik dışında kızlık zarı nasıl bozulur?

Sert bir cismin vajene çarpması, cerrahi müdahale, mastürbasyon sırasında aşırı travma kızlık zarında yırtılma veya kanama yapabilir. Bu gibi durumlarda vajinal kanama görülmesi kızlık zarı bozulduğu anlamına gelmez ve ilk cinsel ilişkiden sonra tekrar kanama görülebilir. Bu konuda detaylı muayene için jinekolog hekime başvurabilirsiniz.

Dikimi yapılan kızlık zarı %100 kanar mı?

Doğal kızlık zarında olduğu gibi dikimi yapılan kızlık zarında da kanama görülmeyebilir. Burada kızlık zarı onarımı için kullanılan yöntem de önemlidir. Eğer kısa süre sonra bir ilişki planlanarak kızlık zarı onarımı yapıldıysa ve uzun bir süre sonra ilişki olursa kanama görülmeyebilir.

Tamir edilen kızlık zarı ilişkiye giren kişi tarafından anlaşılır mı?

Detaylı bir jinekolojik muayene yapılmadıkça tamir edilen kızlık zarı ilişkiye giren kişi tarafından anlaşılmaz.

Doğum yapmış olanlar da kızlık zarını diktirebilirler mi?

Daha önce vajinal cerrahi geçirmiş kişiler ve doğum yapmış kişilerde de kızlık zarı onarımı yapılabilir. Kullanılan yönteme kişiye özel muayene sonrasında karar verilir.

Sürtünme ile kızlık zarı bozulur mu?

Kızlık zarının kişiden kişiye farklılık göstermesi nedeniyle nadiren sürtünme sonrası kızlık zarında hasar ve kanama görülebilir. Sürtünme sırasında kıyafetler olsa dahi kızlık zarı zarar görerek kanama görülebilir.

Kızlık zarı yırtılırken ağrır mı?

Kızlık zarı yırtılırken ağrımaz, iyi bir uyarılmayla kızlık zarınızın yırtıldığını bile ilişki sırasında anlamayabilirsiniz.

Kızlık zarı mastürbasyonla bozulur mu?

Kızlık zarı, mastürbasyonun şekline göre değişebilir. Klitoral mastürbasyon bozmazken, vajinaya parmak sokulmasıyla bozulabilir.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi, hymenoplasti olarak adlandırılır. 2 yöntem kullanarak ameliyat gerçekleştirilir. Birincisi flep yöntemi, ki bu daha kalıcı olandır. İkincisi ise kızlık zarının basit bir şekilde uç uca getirildiği yöntemdir.

Flep yöntemi, kızlık zarı çevresindeki dokulardan flep yöntemi mukoza katlantıları kaldırılıp, yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilir. Kanlanması vajen dokusundan sağlanır. Ne zaman ilişkiye girilirse girilsin kanama olmaktadır.

İşlem sonrası ilişki sırasında karşı taraf bu işlemin yapıldığını anlamaz ve sadece bir kadın doğum hekimi tarafından bu durum anlaşılabilir.

Geçici kızlık zarı dikimi, ilişki sonrası vajina içerisindeki kızlık zarının yırtılmasından sonra kalan dokuların görünmeyen dikişlerle uç uca getirip yeniden dikilmesi işlemidir ki bu işlem ilişkiden 1-2 gün önce yapılmalıdır.

Kızlık zarı dikimi sonrası neler yapmalıyız?

Kızlık zarı dikimi sonrasında verilen ilaçların düzenli kullanımı, doktor kontrollerine aksatmadan gidilmesi ve pansumanların düzenli bir şekilde yapılması; enfeksiyonların oluşmaması adına önemlidir. İşlemden sonra 1 hafta spor aktivitelerinden uzak durulması önerilir. Geçici kızlık zarı dikim işlemlerinde bir hafta motorsiklet ve bisiklete binilmemeli, banyo ve tuvalette genital bölgenin temizliği önden arkaya doğru, ılık su kullanarak yapılmalı, sonrasında ise kurutulmalıdır.

derya uyan facebook