derya uyan telefon 0212 939 22 40 derya uyan telefon 0543 224 92 52

Normal Doğum

Normal Doğum

Normal doğum (vajinal doğum) vücudun doğal refleksleriyle ilerleyen bir süreç olup anne ya da bebek açısından bir engel olmaması durumunda ideal doğum yöntemidir. Bebek genellikle 38-42 haftalar arasında henüz net olarak bilinmeyen mekanizmalarla anne rahmiyle hormonal ve refleks mekanizmalarla iletişime girer ve doğum eylemi başlar. Bu eylem öncesinde ortalama 24. Haftadan itibaren Braxton Hicks ya da diğer adıyla yalancı sancı denilen kasılmalar anneyi ve bebeği doğuma hazırlar. Yalancı sancıların en önemli özelliği düzensiz olmaları ve doğum sancısından daha zayıf ve kısa süreli olmalarıdır. Daha önce doğum yapmamış gebeler sancıların doğum sancısı olup olmadığını sancılar arasındaki süreye, sancıların sıklaşıp sıklaşmadığına bakarak anlayabilirler. Sancıların doğum sancısı olup olmadığı, muayene ve NST ile sancıların izlenmesiyle anlaşılır.

Doğumun zamanını genellikle öngörmek mümkün değildir ancak doğumun yaklaştığını muayeneyle bebeğin baş pozisyona, rahim ağzının (serviks) uzunluğu, açıklığı ve yumuşaklığına ve NST’de sancıların sıklığına bakarak öngörebiliriz. Bu nedenle rutin olarak 38-39. Haftalar arasında vajinal muayene yapılarak bebeğin doğum eylemine yakın olup olmadığı ve kemik çatının doğuma uygunluğuna bakılır.

normal doğum istanbul

Doğum eylemi doğum sancılarıyla veya su gelişiyle başlayabilir. Su gelişi olan bir bebekte 24-48 saat içinde doğum sancılarının da başlaması beklenir. Ancak su gelişi bebeğin kesesinin açılması anlamına geldiği için bebeğin enfeksiyona yatkınlığı artar. Bu nedenle uzun süren su gelişi olan gebelerde antibiyotik gereklidir. Ayrıca haftası ileri olan ve su gelişi olan bebeklerde doğum sancılarını başlatmak için damardan serum (halk arasında suni sancı) ya da vajinal ilaçlar uygulanabilir. Doğum indüksiyonu denilen bu sürece hastayla birlikte tartışılarak hastaya özel karar verilmelidir.

Doğum sancılarının başlamasıyla birlikte rahim ağzı incelmeye ve açılmaya başlar. Bu süreç ilk gebeliklerde yaklaşık 12-24 saat arası sürer. Sonraki gebeliklerde bu süre anlamlı derece kısalır ancak bu süreyi öngörmek mümkün değildir. Hekimler gebeleri muayene ederken bebeğin başının pozisyonuna, rahim ağzının incelmesi ve açıklığına bakar. Burada sıklıkla belirtilen ölçü rahim ağzı açıklığının derecesidir ve santimetre cinsinden ölçülür. Gebeler ortalama 4-6 cm açıklıkta doğumun aktif dönemine girer ve 10 cm açıklık tam açık olarak adlandırılarak gebenin doğuma hazır olduğunun göstergesidir.

Bebeğin normal yolla doğabilmesi anne ve bebekteki birçok faktöre bağlıdır. Öncelikle ilk gebeliklerde bebeğin pozisyonu doğum yöntemine karar vermekte son derece önem taşır. İdeal pozisyondaki bebek baş aşağı ve yana dönük olarak durur. Bu pozisyona bazı bebekler gebeliğin başından itibaren bazıları ise son haftalarda gelebilir. O nedenle bu değerlendirmeyi bebeğin doğumuna yakın tekrar yapmak gerekmektedir. Ayrıca bebeğin ortalama kilo ölçümü yapılarak bebeğin normal doğuma uygun olup olmadığına bakılır. Son olarak da çatı muayenesi yapılarak annenin kemik yapılarının doğuma uygunluğu değerlendirilir.

Normal doğumdan sonra aksi bir durum olmazsa anne 24 saat sonra bebeğiyle birlikte taburcu edilir.

derya uyan facebook