Turkish English

derya uyan telefon 0212 939 22 40 derya uyan telefon 0543 224 92 52

Normal doğum

Normal doğum

Normal doğum (vajinal doğum), çoğu anne adayının normal seyreden hamilelik sürecinde daha az riskli olduğunu düşündüğü ve tercih ettiği bir yöntemdir. Normal doğumun en büyük avantajı doğal ve fizyolojik olmasıdır aslında. Normal doğum sonrası anne kısa sürede bebeğini emzirebilmektedir. Hastanede kalış süresi de oldukça kısadır.

Normal doğum nedir?

Normal doğum (vajinal doğum) cerrahi bir müdahale olmadan gerçekleşen bir evredir. 38-42. haftalardan itibaren annede oluşan ağrılar ile rahim ağzında açılma meydana gelerek bebeğin doğum kanalından geçmesi ile gerçekleşir.

Normal doğumun belirtileri nelerdir?

Normal doğumun zamanını genellikle tahmin etmek mümkün değildir ancak doğum yaklaştığında muayene ile bebeğin baş pozisyonu, rahim ağzı (serviks) açıklığı ve yumuşaklığı ve beraberinde NST ile sancıların sıklığına bakılarak öngürülebilir. Normal doğumda öncelikle rahimde kasılmalar görülür. 10-15 dakikada bir gelen bu kasılmalar yaklaşık 14-16 saat sürebilir. Zamanla kasılma aralığı 2-3 dakikaya kadar düşebilir.

Kasılmalarla birlikte veya kasılma olmadan su gelmesi ile de doğum süreci başlayabilir. Eğer su geldiyse 24-48 saat içinde doğum sancılarının başlaması beklenir. Ancak su gelişi bebeğin kesesinin açılması anlamına geldiği için bebeğin enfeksiyon kapma riskide artabilir. Bu nedenle uzun süren su gelişi olan gebelerde antibiyotik gereklidir. Ayrıca haftası ileri olan ve su gelişi olan bebeklerde doğum sancılarını başlatmak için damardan serum (halk arasında suni sancı) ya da vajinal ilaçlar uygulanabilir. Doğum indüksiyonu denilen bu sürece hastayla birlikte tartışılarak hastaya özel karar verilmelidir.

Yalancı sancı (Braxton Hicks) nedir?

24. haftadan itibaren yalancı sancı diğer adıyla (Braxton Hicks) denilen kasılmalar anneyi ve bebeği doğuma hazırlar. Yalancı sancıların en önemli özelliği düzensiz olmaları ve doğum sancısından daha zayıf ve kısa süreli olmalarıdır. Daha önce doğum yapmamış gebeler sancıların doğum sancısı olup olmadığını sancılar arasındaki süreye, sancıların sıklaşıp sıklaşmadığına bakarak anlayabilirler.

Normal doğum çok mu ağrılı bir süreçtir?

Daha önce doğum yapmamış anne adayı için bebeğin durumuna göre kısa veya uzun sürebildiği için anne yorgun düşebilmektedir. Anne adayının bu süreci kolay atlatabilmesi için ağrısız doğum dediğimiz yöntem ile (epidural anestezi) daha kolay hale getirilebilmektedir.

Normal doğumun anneye faydaları nelerdir?

Normal doğum sezaryen doğuma göre daha kısa sürede gerçekleştiği için annenin toparlanma ve hastanede kalma süreci oldukça azdır. Normal doğum yapan annelerin oksitosin hormonu (süt hormonu) daha hızlı salındığı için emzirme süreci daha kısadır.

normal doğum

Normal doğumun bebeğe faydaları nelerdir?

Normal doğum ile doğan bebeklerin doğum kanalından geçerken aldığı faydalı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.

Bebek doğum kanalına ne zaman girer?

Anne karnında bebeğin doğum kanalına ne zaman gireceği tam olarak bilinemez ancak 38-39. haftalarda vajinal muayene yapılarak bebeğin eyleme yakın olup olmadığı ve kemik çatının doğuma uygunluğu kontrol edilir. Bebek doğum kanalına indikten sonra 2-4 hafta içinde doğum başlar. Sonraki doğumlarda bu süreç daha da kısalabilir.

Normal doğumda dikiş neden atılır?

İlk kez doğum yapan annelerde doğumun kolay gerçekleşmesi için vajinal açıklığa epizyotomi kesisi yapılır. Bu ufak kesi doğumdan sonra dikilir ve 1-2 hafta içerisinde iyileşir.

Bebek doğum pozisyonunu ne zaman alır?

Bebeğin normal yolla doğabilmesi anne ve bebekteki birçok faktöre bağlıdır. Öncelikle ilk gebeliklerde bebeğin pozisyonu doğum yöntemine karar vermekte son derece önem taşır. Genelde 31. haftadan itibaren ideal pozisyondaki bebek baş aşağı ve yana dönük olarak durur. Sonrasında bebeğin pozisyonunu değiştirme ihtimali düşüktür. Bu değerlendirmeyi bebeğin doğumuna yakın tekrar yapmak gerekmektedir.

Normal doğum yapan kaç gün hastanede kalır?

Normal doğum yapan annelerimiz genellikle 24 saat sonra bebeğiyle birlikte taburcu edilir.

derya uyan instagram