derya uyan telefon 0212 939 22 40 derya uyan telefon 0543 224 92 52

Sezaryen Doğum

Sezaryen Doğum

Sezaryen doğum, normal doğumun uygun olmadığı veya doğum eylemi sırasında sorun olan gebeliklerde annenin ve bebeğin zarar görmesini engellemek için tercih edilir. Sezaryen genel anestezi ya da belden uyuşturarak (kombine spinal/epidural anestezi) yapılabilir. Operasyonda eğer anne uyanıksa ameliyata başlamadan önce annenin ağrı hissinin tamamen geçtiği önceden kontrol edilir.

Operasyon bikini çizgisinin altından yatay 8-10 cm’lik bir kesiyle yapılır.  İşlem ortalama yarım saat sürer ancak bebek operasyonun ilk 5 dakikası içerisinde çıkarılmış ve muayene için pediatri hekimlerine teslim edilmiş olur. Operasyon sonrası yemek yemenizde, bebek emzirmenizde bir engel yoktur, tam tersine emzirmeniz teşvik edilir. Yara yeri ortalama 1 hafta içinde iyileşir, 3 ay sonra da son halini almış olur. 1 hafta 3 ay arasında kozmetik ürünler kullanılarak yara yerindeki izin azaltılması sağlanabilir.

Sezaryen sonrası olası problemler yara yerinde ağrı, bağırsak hareketlerinin normale geç dönmesi nedeniyle gaz sancısı, şişkinlik veya bulantı ile nadiren yara yerinde enfeksiyon olması nedeniyle pansuman yapılmasıdır. Hasta daha önceden sezaryen ya da başka bir operasyon geçirdiyse önceki operasyona bağlı yapışıklıklar nedeniyle riskler artacaktır. Bu operasyonlar daha büyük merkezlerde ve tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır.

Sezaryen sonrası bir problem yaşanmazsa anne bebeğiyle birlikte 48 saat sonra taburcu edilir.

Sezaryen Doğum İstanbul

derya uyan facebook