Turkish English

derya uyan telefon 0212 939 22 40 derya uyan telefon 0543 224 92 52

Menopoz

Menopoz

Her kadın menopoza girer, ama her kadın bu süreci farklı yaşayabilir. Menopoz, adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesini ifade eder. Düzensiz adet kanaması ve ateş basması menopozun başladığını işaret edebilir. Ülkemizde menopoz yaşı çoğunlukla 47-49 arasında değişmektedir.

Menopoz nedir?

40 yaşından önce görülen menopoza erken menopoz denilmektedir. Menopoz yaşını, ırk, genetik özellikler, beslenme gibi etkenler değiştirebilmektedir.

Menopozun Fiziksel Belirtileri Nelerdir?​

Düzensiz adet: Menopozun ilk evrelerinde düzensiz adet ortaya çıkar. Her 10 kadından 8’inde regl düzensizlikleri saptanmıştır. Bazı kadınlarda ise regl sancıları çok daha şiddetli geçebilir. Bu dönemde yumurtlama azaldığı için böyle belirtiler görmek olasıdır.

Aşırı terleme: En soğuk kış günlerinde dahi aşırı terleme görülebilir. Kişiler aynı zamanda çok daha sıkılgan ve tahammülsüz olabilir. Aşırı terleme ile birlikte uyku bozuklukları da ortaya çıkar. Bazı kadınların uyuma süreleri 8 saatten 10 saate çıkarken, bazıları ise sık sık uykularından kalkar.

İştah ve kilo artışı: Menopoz dönemine yeni girmiş ya da girmek üzere olan kadınların çoğunluğunda iştah artışı gözlemlenir. Bunun en büyük nedeni vücudun kendini yeniden yapılandırması ve yeni bir düzene girmesidir. İştah artışı ile birlikte kilo artışı da olasıdır.

Ağrı semptomları: Yumurtlamanın azalması ile birlikte birçok kadında şiddetli baş ağrısı gözlemlenmiştir. Bu ağrılar kronikleşse de ilk evreden sonra tamamen geçer.

menopoz

derya uyan instagram