derya uyan telefon 0212 939 22 40 derya uyan telefon 0543 224 92 52

Kürtaj İstanbul

Kürtaj İstanbul

Kürtaj, yasalarımıza göre istenmeyen gebelikler kadının isteğiyle 10. gebelik haftasına kadar sonlandırılabilir. Gebe evliyse eşinin de onayı gerekirken, evli değilse ve 18 yaşını doldurmuşsa, kendi isteği ve rızası yeterli olur. Yaşı 18’den küçük bayanlarda ise velinin onayı gereklidir. Ayrıca bu gibi durumları yetkili makamlara da bildirmek gerekir. Gebeliğin anne veya bebek için tıbben sakıncalı olması halinde (bebeğin sakat olması ya da annenin gebeliği sürdüremeyecek kadar hasta olması hallerinde ) 10 haftadan daha büyük gebelikler de sonlandırılabilir. Böyle bir durumda birden fazla uzman doktorun heyet kararı vermesi gereklidir.

kürtaj istanbul

 

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi günümüzde rutin olarak genel anestezi altında yapılır. Anestezi altında rahim ağzı kanalı genişletilerek rahmin içine vakum kanülü ile girilir. Vakum yardımıyla rahmin içi tamamen boşaltılarak ultrasonla rahmin içinin boşaltıldığı görülür ve işleme son verilir.

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kürtaj işlemi anestezi altında 5 dakika ile 10 dakika arası değişen sürede gerçekleştirilir.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtajın riskleri, günümüz teknolojisiyle son derece aza indirilmiş olsa da her girişimsel işlem gibi riskleri vardır. Bu risklerden biri rahmin tamamen boşaltılamamasına bağlı kanamanın işlem sonrası uzun süre devam etmesi ve hastanın aşırı kan kaybına sebep olmasıdır. Bu nedenle ideal şartlarda ameliyathanede ultrason ile rahmin kontrolü önerilir. Bir diğer risk ise işlem sırasında rahim duvarının delinmesidir. Bu durum kadın için genellikle ciddi risk yaratmamakla birlikte karnın içinde kanamaya bağlı sorunlar oluşturabilir. Ayrıca steril şartlarda yapılıyor olmasına rağmen düşük de olsa işlem sonrası enfeksiyon riski bulunmaktadır. Bu enfeksiyona ya da yapılan işleme bağlı olarak bir süre sonra rahim içinde yapışıklık görülebilir ve sonraki gebelikleri olumsuz etkileyen durumlar görülebilir.

Düşük Sonrası Kürtaj Gerekli mi?

Düşük sonrası kesenin tamamen atıldığı durumlarda kürtaj gerekli değildir. Bu durumu kanama başladıktan sonra ultrason ile takip ederek hekiminiz sizi yönlendirecektir. Ayrıca uygun hastalarda ilaçla rahmin içinin boşaltılması da mümkündür. Ancak bu işlemden sonra rahimde kanama devam eder ve rahmin içi tamamen boşaltılamamış olur ise tekrar kürtaj yapmak gerekecektir.

Kürtaj Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtaj yumurtalıkları ve üreme fonksiyonlarını etkilemez. Ancak yapılan işleme bağlı veya işlem sonrası olası enfeksiyona bağlı rahim içinde yapışıklık görülürse bu gebeliğin rahme tutunmasını engelleyerek gebeliği olumsuz etkileyecektir. Böyle durumlar kamerayla rahmin içine girilerek (histeroskopi) yapışıklık açılabilir ve tekrar gebe kalınması sağlanabilir.

Kürtaj Fiyatları İstanbul

Kürtaj fiyatı, operasyonun yapılacağı kuruma göre değişkenlik gösterir. Kürtaj işlemi günübirlik yapılır ve işlem sonrası 4-6 saat hastane istirahati yeterlidir.  Detaylı bilgi için hekiminizle görüşebilirsiniz.

derya uyan facebook