Turkish English

derya uyan telefon 0212 939 22 40 derya uyan telefon 0543 224 92 52

Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Hapı

Ertesi gün hapı yüksek doz progesteron hormonu içeren ve istenmeyen gebelikleri engellemek amaçlı isteğe bağlı ya da adli durumlarda kullanılan bir haptır. Yüksek doz progesteron hormonu oluşan zigotun rahme tutunmasını engelleyerek gebeliği önler. Yan etkilerinin yüksek olması ve koruyuculuğunun önerilen diğer yöntemlere göre düşük olması nedeniyle ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu nedenle yalnızca acil durumlarda, korunmasız ilişki ve kondom yırtılması gibi istenmeyen durumlarda kullanılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı ideal olarak ilişkiden sonra ilk 72 saat içerisinde tek seferde ilacın markasına göre bir ya da iki doz olarak kullanılmalıdır. Düzenli kullanmanın bir faydası olmamakla birlikte yan etkilerin görülme sıklığını arttırır. İlişki sonrası ilacı kullanma süresi ne kadar gecikirse koruyuculuğu o derece azalır.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapını her adet döngüsünde kullanmak adet düzensizliği ve yüksek doz progesteronun getirdiği iştah artışı, kilo alma, rahim içi zarında kalınlaşma gibi yan etkilere sebep olur. Bu hap kullanılan ay içerisinde de adet gecikmesi yapabilir ve bu nedenle beklenen adet tarihinde gecikme olursa gebelik testi yapılması önerilir.

Ayrıca ertesi gün hapı kullanımı sonrası memelerde hassasiyet, baş ağrısı, şişkinlik, ara kanama ve lekelenme görülebilir.

ertesi gün hapı

derya uyan instagram